آزاد، خبر

پیروزی در دانشگاه زنجان

تبریک. باز هم دانشجویان پیروز شدند.
بعد از پیروزی دانشجویان در اعتصابات دانشگاه تربیت معلم این دومین بار در ماه اخیر است که اعتراضات دانشجویی به ثمر می نشیند.
اینبار موضوع از آنجا شروع شد که معاون دانشجویی دانگاه زنجان قصد تعرض به یک دانشجوی دختر را داشت که نقشه ی او با هماهنگی دانشجویان نقش بر آب و فاش شد.
در پی این موضوع، دانشجویان مددی(معاون دانشجویی) را دستگیر و تحویل حراست دانشگاه دادند.
تنها چند ساعت کافی بود تا تعداد کثیر از دنشجویان دانشگاه زنجان جلوی درب دانشگاه جمع شوند و خواستار برخورد سریع هیئت ریسه و شخص مداف – ریس دانشگاه – با این فرد شوند.
پس از مدتی مداف بین دانشجویان حاضر و قضیه را پاپوش توصیف و معاون خود را بی گناه اعلام کرد.
در پی این موضع گیری دانشجویان اعتصاب کرده و خواستار استعفای ریس دانشگاه و برکناری و برخورد با مددی شدند. اعتصابی که تا امروز صبح ادامه داشت.
دانشجویان دانشگاه زنجان از صبح روز یکشنبه درب ورودی دانشگاه را به روی تمامی کارکنان به جز کارکنان بهداری و سلف بستند و تنها دانشجویان بودند که می توانستند وارد دانشگاه شوند. در جلسه ی شب گذشته که تا صبح در دانشگاه برقرار بود شواری متحصنین کنترل دانشگاه را به عهده گرفت و عملا دانگاه از مسئولین که می توانستند موجبات برخوردهای خشونت بار را پدید بیاورند تخلیه شد.
یکی از اولویت های اعتصابات اخیر دانشجویی در کشور از سهند و تربیت معلم تا زنجان، هوشیاری دانشجویان در گریز از خشونت بود. در هیچ یک از این اعتراضات آسیبی به جایی وارد نشد.
دیروز اوضاع به حد بحرانی رسید و دانشگاه زنجان توسط نیروهای زد شورش و امنیتی محاصره شد. با این حال دانشجویان از مطالبات خود کوتاه نیامده و بر خواسته های خویش تاکید می کردند. در نهایت با دخالت نماینده ی زنجان در مجلس و در جلسه ی شواری متحصنین و هئیت ریسه با تمامی خواسته های دانشجویان به شرح زیر موافقت شد:
برکناری و برخورد قضایی با معاون دانشجویی فاسد، دکتر مددی!
جلوگیری از برخورد با دانشجوی دختر قربانی ماجرا و عدم برخورد انظباطی با متحصنین
بهبود وضعیت دانشگاه و بررسی صلاحیت هیئت ریسه در جلسه ای با حضور اساتید و شورای متحصنین.

به نظر نمی رسید که اعتصابات دانشگاه زنجان که بلافاصله پس از، اعتراضات دانشگاه تربیت معلم اوج گرفت به این زودی به نتیجه برسد. چرا که اجازه دادن برای برگزاری چنین اعتصاباتی و به نتیجه رسیدن آنها می تواند مشوقی باشد باری سایر دانشجویان در دانشگاه های دیگ برای پی گیری مطالباتشان در غالب اعتصابات مدنی که البته در واقع حقی است که نه تنها دانشجویان باید از آن بهرهمند شوند که طیف های دیگر جامعه نیز باید بتوانند از آن استفاده کنند. حقی که همواره در طول سالهای قبل با سرکوب شدید و برخورد های خشونت بار همراه بوده است. مانند اعتصاب محدود سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران.
به هر حال اینبار هم دانشجویان موفق شدند و توانستند خواسته های خود را پیگیری و به نتیجه برسانند. گمان نمی رود که تا ترم تحصیلی بعد چنین رخداد هایی فضای دانشگاه های ایران را ملتهب کند اما باید دید در طول تعطیلات تابستان سیستم وزارت آموزش عالی برای برخورد با چنین حرکاتی چه می اندیشد.
آیا توان خود را صرف سازماندهی برای مقابله های خشن و انظباطی با داشنجویان می کند؟
یا با تصحیح ساختار ها و روابط غلط درون دانشگاهی و اداری موجود در بدنه ی دولت مهرورز سعی در بهبود اوضاع خواهد داشت.
گرچه می توان از هم اکنون حدس هایی زد ولی بهتر است منتظر بمانیم و برایند پیروزی اخیر را در طیف صاحب قدرت در دانشگاه ها و کشور بررسی کنیم.
در انتها دعوت می کنم که متن خبر کامل خبرنامه ی امیر کبیر را مربوط به این پیروزی بخوانید.
دانشجویان مبارک. راهتان پیروز باد

Advertisements

3 نظر برای “پیروزی در دانشگاه زنجان

  1. salam man ke omidi nadram in adam be khodeshoon bian ama haminam ghanimate baz yeki yejeee belakhare tasmim gereft goosh bede be harfe hamoonaee ke harroz barashoon ye noskhe mipiche!
    —————————————–
    Babak:
    بله همین هم غنیمته کاملا درسته ولی خب اونی هم که گوش داد به خواست خودش نبودا. به زور بوده. 😉

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s